Ekopaliva pro vás
CZ EN DE

Ekopaliva BIOMAC se vyrábí z čisté biomasy a to z pilin, hoblin nebo oprané kůry. Je to náš český, nevyčerpatelný zdroj, kterého narůstá více než se spotřebuje - na rozdíl od klasických fosilních paliv, jejichž zásoby se snižují a tím jejich cena roste.

Z pohledu budoucnosti topení je biomasa, ze které se ekopaliva BIOMAC vyrábějí, nejstarší a také jediný obnovitelný zdroj paliva, který máme k dispozici pro 3. tisíciletí (slunce a voda v naší oblasti nestačí).


Fáze výroby ekopaliv:

  • příjem suroviny a úprava biomasy drcením a prosíváním
  • sušení biomasy
  • lisování biomasy
  • balení dřevěných briket

Příjmová linka surovin

Hlavní příjem bývá pro sypké suroviny typu pilin, hoblin, třísek a štěpky. Nejčastěji do velkoobjemového zásobníku se 2 až 3 krát za směnu naveze sypká biomasa kolovým nakladačem ze zastřešeného skladu surovin. Tyto sypké hmoty procházejí rotační prosévačkou, kdy jemné podsítné o frakci 0 – 10 mm jde přímo do zásobníku u sušárny a hrubší nadsítné se dodrcuje v rychloběžném drtiči nebo kladivovém mlýně. Podrcené se pak přidává k proseté biomase v zásobníku u sušárny.


Sušící linka

Pro vysoušení přebytečné vlhkosti v biomase se v ČR nejčastěji používají zemědělské horkovzdušné sušárny typu BS-6. Jde o třícestné rotační bubnové sušárny. V těchto bubnových sušárnách se suší přímými spalinami, čímž je možné dosáhnout odpařivost až 2 tuny vody za hodinu a měrná spotřeba tepla bývá jen 6 MJ/1 kg odpařené vody.


Briketovací linka

Obecně platí, že briketování suché biomasy do dřevních briket se provádí pouze vysokým tlakem a zvýšenou teplotou, která taví smůlu a lignin v ní obsažený a pomáhá pojit briketu. Žádná lepidla ani jiné příměsi se používat nesmí. Pro briketování biomasy do dřevních briket byly vynalezeny tři principy lisování.

  • Šnekové lisy - Nejznámějším byly rakouské šnekové lisy PINIKEY. V principu zde silný motor s robustní převodovkou pohání „šnekový masomlýnek“, do kterého je ze zásobníku suché biomasy šnekem regulovaně dávkována suchá surovina. Šnek lisu vtlačuje surovinu do trvale vyhřívané lisovací komory o teplotě 250 °C. Průchodem přes kuželové lisovací šestihranné pouzdro vychází z lisu nekonečná šesti-hranatá dřevěná briketa o rozměru 60x60 mm s dírou uprostřed prolisovaná na měrnou hmotnost až 1250 kg/m3.

  • Hydraulické lisy - Nejznámějším jsou německé lisy RUF s průřezem brikety 155 x 65 a proměnnou délkou od 80 do 120 mm. Hydraulické brikety se vyrábí i kruhového průřezu, průměry briket bývají od 40 do 80 mm a délky od 50 do 200 mm. Jediným českým výrobcem je firma BRIKLIS s.r.o. Hydraulické dřevěné brikety dosahují oproti šnekovým menšího prolisování v rozsahu 700-1050 kg/m3, což zkracuje dobu jejich hoření.

  • Mechanické (klikové) lisy - Nejznámější jsou švýcarské lisy PAWERT-SPM produkující kulaté brikety o průměru 90 mm plného průřezu nebo s dírou uprostřed už od roku 1926. Jediným českým výrobcem klikových lisů je BIOMAC, který vyrábí dvě velikosti lisů. První produkuje 600 kg/hodinu při plné briketě o průměru 75 mm a druhý má výkon 1.200 kg/hod při plném průřezu brikety o průměr 90 mm a 1.000 kg/hodinu při briketě s dírou. Princip mechanických klikových lisů je dán vodorovným klikovým mechanismem se dvěma setrvačníky, kdy píst vtlačuje 4 krát za sekundu dávku suché biomasy do lisovacího kuželového pouzdra a z lisu vychází 70 – 90 °C horká, nekonečná briketa. Díky silnému úderu pístu v krátkém čase se biomasa v kuželovém pouzdru prolisuje tlakem až 1800 Atm., čímž briketa dosahuje měrné hmotnosti až 1250 kg/m3 a tím i dlouhé doby hoření. Usušená biomasa musí být ze zásobníku za sušárnou do lisu přesně dávkována nejlépe uzavřeným šnekovým dopravníkem s měnitelnými otáčkami, čímž se reguluje výkon lisu. Z ústí lisu postupuje dřevěná briketa desetimetrovým vychlazovacím vedením briket, kde postupně vychládne a tvrdne. Na konci chladící dráhy je automatickou dělící pilou přesně nakrácena na dvou kilogramové dřevní brikety.


Balící linka briket

Obecně pro všechny druhy briket z biomasy platí, že jsou lisovány bez lepidel jen tlakem a teplotou. Jejich jedinou nevýhodou tím je, že nesmí přijít do přímého styku s vlhkostí. Proto je nutné všechny typy briket balit, pokud možno do uzavřených PE (polyetylenových) sáčků nebo folií včetně hotových palet. Aby bylo zboží dobře prodejné, musí být profesionálně zabaleno do balíčku o hmotnosti, se kterou může manipulovat i žena nebo starší lidé. V balíčku musí být etiketka výrobce, čárkový kód pro pokladny a garantovaná hmotnost balíčku. Tento proces bývá často ve velkým výrobních závodech plně automatizován.

© 2013 - 2018 Biomac
Tvorba stránek Winternet